26°C
ISTANBUL HAVA DURUMU26°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN 0216 355 11 92

Duyurular

Göztepe Mahallesi Muhtarlığı – Kadıköy

Göztepe İstasyon Caddesi Köprüsü yıkılıyor

- +
Göztepe İstasyon Caddesi Köprüsü yıkılıyor

Göztepe’nin Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi (İstasyon Caddesi) üzerinde yer alan tarihi tren istasyonu köprüsü, yeniden yapılmak üzere yıkılıyor. Marmaray Projesi kapsamında yenilenecek olan köprü, 150 gün boyunca kullanılamayacak. 5 Ekim Perşembe günü araç ve yaya trafiğine kapanacak olan köprünün büyük sıkıntı yaratacağı öngörülüyor. Perşembe gece yarısından sonra araçlar, alternatif olarak Ömer Paşa ve Ethem Efendi köprülerini kullanacak.

KÜÇÜK BİR YAYA KÖPRÜSÜ YAPILDI…

Köprünün hayli yoğun bir araç ve yaya trafiğine sahip olması, E-5 ve Minibüs Yolu’nu Bağdat Caddesi ve sahilyoluna, aynı şekilde sahilyolu ve Bağdat Caddesi’ni de Minibüs Yolu ile E-5 karayoluna bağlıyor olması nedeniyle her gün yaklaşık 100 bin kişinin üzerinden geçiyor olması, yaratacağı sıkıntının da boyutlarını anlatmaya yetiyor. Buna rağmen köprünün Erenköy yönüne doğru hayli dar bir geçici köprünün yapılması, çevre sakinleri ve esnaflardan tepki çekmeye başladı.

YENİ İSTASYON İNŞA EDİLİYOR…

İstasyon Caddesi üzerinde inşa edilecek yeni köprünün, Ethem Efendi Caddesi üzerindeki köprüde olduğu gibi yükseltmeli yapılmayacağı bildirildi. Tarihi tren istasyonu binasının da yükseltilmesinin düşünüldüğü, fakat çatısında bulunan çinko levhaların hırsızlar tarafından çalınması ve binanın aşırı yağışlarda bütün yağmuru ahşap çatıya ve bina içine çekmesi sebebiyle yerinden kımıldatılamayacak durumda olmasından dolayı bunun gerçekleştirilemeyeceği ifade edildi. Bu yüzden istasyon binası aynı yerinde kalıp, restore edilecek. Tabi köprü kazıkları çakılırken yıkılmazsa! Bu arada yeni tren istasyonu, muhtarlık binasının hemen önünde, yani Yeşilbahar Sokak’ta inşa edilecek. Saha görevlileri, köprünün hayli önem taşıdığını, bu nedenle büyük bir hızla tamamlanacağını açıkladı.

Kaynak: Kadıköy Life Dergisi

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.