26°C
ISTANBUL HAVA DURUMU26°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN 0216 355 11 92

Göztepe’nin Tarihi Okulları

- +

Göztepe Mektebi: 1914 yılında Mimar Kemaleddin Bey tarafından Sümer Sokak’ta inşa edilen okulun yapımına 1915 yılında savaş nedeniyle ara verilmiştir. Parası Müdafaa-i Milliye Cemiyeti tarafından sağlanan okul 1 Kasım 1924 yılında eğitime başlamış, 1946 yılında da onarımdan geçmiştir. Onarım sırasında okul genişletilirken teras katına yatakhane yapılmış ve ismi de ‘’Göztepe Pansiyonlu İlkokulu’’ olarak değiştirilmiştir.

Taşmektep: Göztepe’nin en eski okulu olan Taşmektep, Tanzimat Sokağı ile Taşmektep Sokağı’nın köşesindeydi. Karma eğitim veren okul Çifte Konakları yaptıran Kassem Şükrü Bey’in vakfıydı. Okulun binası günümüzde yıkılmış ve yeriine ev yapılmıştır.

Göztepe-Çiftehavuzlar Amerikan Koleji: Amrican Collegiate İnstute’nın yardımlarıyla Rahip John Pierce tarafından kurulan okul, eğitimini 1932 yılına kadar aralıklarla devam ettirmiştir. Okul 1932 yılında ekonomik nedenlerle kapanmıştır.

Erenköy Kız Lisesi: Vaktiyle Göztepe sınırları içerisinde olan Erenköy Kız Lisesi’nin kuruluşu 20. Yüzyılın başlarındadır. 1911 yılında Osmanlı Devleti’nde ‘’İnas İdadisi’’ adıyla kız lisesi kurulmuştur. Önceleri numune olarak Sultanahmet’te kurulan okul 1916 yılında da Göztepe sınırları içerisinde bulunan Şehremini Rıdvan Paşa Köşkü’nde açılmış ve zamanla ‘’Erenköy Kız Lisesi’’ ismini almıştır. Lisenin asıl binası olan tarihi köşk 1943 yılında yanmış ve yerine beton binası yapılmıştır. Yeni binasıyla 1954-1955 ders yılında tekrar hizmete giren okul günümüzde eğitim vermeye devam etmektedir.